Türkçe

Zeytinin Öyküsü

Zeytin önce çiçeğini açar sonra tomurcuğunu.Binlerce yılın saygısıyla selamlar doğan güneşi. Açar dallarını yağmurlara kökleriyle döver toprağı özlemle bekler hasadı.
 
Önce yeşerir sonra pembeleşir ve en son karadır rengi. Martılar şarkı söyler adına rüzgarler okşar yüzünü bahar yağmurları yıkar dallarını nice şarkılar övgüler yazılır kimi zaman barışa kimi zaman berekete baştacı edilir. Dalları güvercinlerle uçurulur bereketi efsane olur yayılır. O esaretin özğürlüğün sembolüdür.
 
Yüzyıllar boyu aynı özen ve şekilde tek tek elle kimi zaman çamurdan kimi zaman dalından toplanır.onu farklı kılan doğasıdır.
 
İnce ince emekle işlendi zeytin.Yeşilken çizildi limonun ekşisi yağıyla kaynaştı.size pembe bir düş gibi sunuldu tadına varasınız diye üstüne ZEYTİNYAĞI döküldü.
 
Sonra zeytin karardı.simsiyah oldu .sevgilimin gözleri gibi. Acısını dindirmek için tuz bastı bağrına salamura oldu. Sofralarda başköşeye geçip adını tarihe yazdırdı.
 
Sonramı ... Sonra en son kalanlar bir bir yıkandı hazırlandı gelin kızlar gibi.Artık sıra onlarındı.ALLAH' ın mucizesi o muhteşem sıvıyı ZEYTİNYAĞINI oluşturmak için tek tek kendilerini feda ettiler.Aslında onlar hiç bir zaman ölmediler. Sadece altın sarısı renkleriyle sizlere geldiler.
 
İŞTE ZEYTİN'İN ÖYKÜSÜ...
 
Şu anda yediğiniz bu ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI dünyanın en kaliteli tad koku ve rengine sahip AYVALIK YÖRESİ mahsülü olup sadece bu bölgeye aittir ve KARDEŞLER ZEYTİNCİLİK TARAFINDAN ÜRETİLMEKTEDİR.

BİZİ TAKİP EDİN

18/08/2019 Gün Ortalama:40  Bugün 41 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.204.179.0